A legszebb balatoni panorámák
az Országmorzsák sorozatban
Van nekünk ez a kifejezésünk, hogy “a magyar tenger”… Elsőre talán azt hihetnénk, hogy ez valamiféle lemondó, a földrajzi fekvésért már eleve elnézést kérő, sőt, talán még az elcsatolt tengerpartot is sirató mondás, pedig aki ránéz a kenesei magaspartról a Balaton víztükrére, az tényleg tengernyi vizet lát!

A Balaton nem egyszerűen “egy tó”. A Balaton, a maga 600 négyzetkilométeres felületével Közép-Európa legnagyobb tava! Fekvésénél fogva hazánk területének, domborzatának meghatározó eleme. Óriási vízmennyiségének hőmegtartó ereje és felületének hatalmas tükre révén döntően befolyásolja környezete éghajlatát. Nem romantikus túlzás, hogy a Káli-medencében mediterrán jellegűnek érezzük a napsugárzást, hiszen az északi part déli kitettségű lejtői valóban dupla mennyiségű napsugárzást kapnak!
De nem kell ahhoz tudományos boncolgatás, hogy szeressünk megmártózni a habjaiban, s hogy a forró napok csobbanásainak szép emléke ott legyen minden őszi és téli séta zimankójában is!
Egyszerűen csak jó ránézni a vitorlásokkal pettyegetett víztükörre, és végtelennek érezni a tájat, ami körülölel.

A látvány persze mindenhonnan megkapó, de lássuk, melyek azok a helyek, ahonnan a legszebben tárul fel a panoráma!
A tó hosszúkás, medencéje egy törésvonal mentén húzódik. A déli oldalon szelíden simul tovább a táj, s csupán a Pannon-tó üledékére rakódott löszrétegbe vágódó utak szabdalják a felszínt hullámos, dimbes-dombos jellegűvé. Északon viszont a Bakony lenyúló vonulatai érik el a a víz határát, s a permi vöröshomokkő és a középidei dolomit tömege mellett megjelennek a fiatal bazaltos vulkánosság szép nyomai, a tanúhegyek. Kialakulásuk és tájképi szépségük megér egy külön “országmorzsát”, mai témánkhoz elég annyi, hogy úgy emelkednek a Balaton vonalától – főként, mert ugye nem feledkezünk el a fonyódi Várhegyről sem! – északi irányban, mintha egy óriás terepasztal kis dombocskái lennének!
Ezek a hegyek pedig legszebben a déli oldalról látszódnak!
1. Zamárdi: Millenniumi kilátó
A zamárdi szőlőhegyen áll a Millenniumi kilátó. Már a tágas parkolónál ki lehet kukucskálni, de érdemes a hétvégi házak gyümölcsfás kertjei között felbaktatni az építményhez, hiszen onnan teljes szépségében elénk tárul a Tihanyi-félsziget furcsa alakja. Ráadásul jól kiépített infrastruktúra: piknik-padok, szemetes, sőt a Balaton-part legszebb panorámával rendelkező WC-je is vár!
Innen igazán jól érzékelhető, hogy a mindössze 14 négyzetkilométeres kis földnyelv szinte betolakodik a Balaton árkába, s markánsan két medencére osztja a medret.
Jól látható az is, hogy maga a Tihanyi-félsziget négy nagyobb vulkáni kúp összessége, amely nem csupán az Ófalu szépségeit, és a panoráma jobb oldalán feltűnő Apátságot kínálja nekünk, de bizony erdős-dombos kirándulásokra is csábít!

2. A BalatonbogláRi Gömbkilátó
Jól ismerjük a Balatonboglári Gömbkilátó jellegzetes épületét is.
Jó ide felsétálni… már ha túljutunk a kalandpark és a bob csábításán, szép, ligetes domboldalon találjuk magunkat.
A kilátó megújult, érdekes szerkezetét a csomópontokban elhelyezett lámpák fényének izgalmas játéka is hangsúlyozza.
Az építmény azért is nagyon érdekes, mert eredetileg, amikor a BNV-t még a Városligetben rendezték, a Belföldi Idegenforgalmi Hivatal pavilonja volt.
Lebontása után Balatonboglár fogadta be a 15 méter átmérőjű monstrumot, így Xantus János kilátóként éli második életét.

3. a boglári szőlőkből
Ha felmászunk a hullámzó szőlőhegyekre, egész különleges látvány tárul elénk: nem csak az északi part tanúhegyeit látjuk, de jól érzékelhető, hogy a Fonyódi Várhegy is közéjük tartozik… épp csak a Balaton választja el őt testvéreitől:

4. A fonyódi várhegyről
A Fonyódi Várhegy ugyanolyan bazaltkúp tehát, mint a szemközti tanúhegyek.
Oldalára felkúsznak a házak, sőt, a századfordulón, Dr. Szaplonczay Manó, megyei tisztifőorvos kezdeményezésére létrejött, romantikus villasorban is gyönyörködhetünk.
Pál Mihály, Balatoni szél című szobrának nőalakja mögött pedig újabb perspektívából tűnnek fel a jól ismert hegyek.
Érdemes a kilátóba is felmenni, bár a fa építmény messziről látványosabb, mint amennyire praktikus azok számára, akik fotózni (vagy csak akadálytalanul látni) szeretnék a panorámát.

5. Útról-útfélről…
De nem is kell feltétlenül kilátókat keresni. Elég, ha autózunk a tó körül… Marcali felé, délnek kanyarodva például ilyen, ha visszanézünk. Szép búcsúzás… akármerre visz is az utunk tovább!

Jó lenne persze sirálynak lenni, hogy mindig láthassuk, de így is jó, mert bármikor visszatérhetünk hozzá, és érezhetjük: Balcsika, a mi tengerünk!

Köszönöm a figyelmedet!
Folytatjuk az Országmorzsák szemezgetését!
Addig pedig szívesen veszem visszajelzésedet.
Ha pedig tetszett, és szeretnél hírt kapni róla, ha új “Országmorzsa” születik, iratkozz fel a hírlevélre, és értesítelek! De annak is örülök, ha másnak is ajánlod!
Üdvözlettel: