A városfalon túl: Villanegyed a Sugár úton és környékén
A város növekedésében óriási lépés volt a Sugár út kialakítása. A városfaltól a Városerdőig húzódó “avenue” vonalát kerteken, majorságokon húzták keresztül. A telkek kisajátítása már akkor is ingatlan-panamákat gerjesztett… mesélek majd az ügylet nagy nyerteséről… hogy még egy árnyalattal gazdagodjék a kép, miért is jó, hogy a “szép akasztott ember” emlékét őrzi a Sugár út mai neve…
A gyönyörű, nagyvárosi korzó Liget felőli részén 14-14 telket jelöltek ki, ahova szabadon álló házakat írt elő a terv.
Igaz, méretükben sokkal-sokkal kisebbek voltak az előképükként tekintett kastélyoknál, azért nagyon szép kis házak épültek.
És ahogy beépült az útszakasz, a mögötte fekvő telkek is új életre keltek, s a város izgalmas-szép új részei jöttek létre.
Közben a történeti stílusok helyét modern törekvések vették át: a szecesszió új formavilágot, az art deco pedig a mai “minimál divatban” is megállná helyét letisztult, szép formáival, igényes anyaghasználatával.
Sétánk során meséltem az út kialakításáról, a villák egykori arcáról és átépítéseikről, majd elkanyarodtunk az Epreskert felé, hogy az ottani művésztelep körüli házak történeteivel ismerkedjünk, s eljutottunk a csodás, késő-szecessziós Schiffer-villába is.